Ülkelere göre Ev dekorasyon stilleri

Ev gününüzün önemli bir kısmını geçirdiğiniz yerse veya yorgun argın bir şekilde eve döndüğünüzde iş yaşamının kargaşasını üzerinizden atmak istiyorsanız ev dekorasyonu sizin için önemli olacaktır. Ev sizi yansıtmalıdır. Moda diye yaşantınıza hiç uygun olmayan eşyaları almanın ve bu şekilde ev dekorasyonu yapmanın hiçbir anlamı yok. Bilakis zararı var: sizi rahatlatmayan bir yatak odasının Beyaz-renkli-Yatak-Odasiyaratacağı etki uyku sorunlarına bile yol açabilir. Mekanlar bizimle birlikte yaşamalı. Tek yapmanız gereken neyin iyi göründüğüne dair içgüdülerinize güvenerek karar vermek veya bunu sizin zevkinizi yansıtacak bir mimarla paylaşmak.

Farklı kıtalardan etnik izler seçip, her birinin genel mimari özelliklerini evimize yansıtabiliriz.

Toplumlarda kutsal bir mekan olarak kabul edilen ev dekorasyonu, her ülkede farklı.

Afrika kıtasında, yaratıcılığı kamçılayan tek bir kelime vardır; ‘‘ihtiyaç’’. Yaşam kapıların dışında, sokaklarda devam eder ve mimari açıdan Afrika size sadece çamurdan kulübeleri çağrıştırabilir. Ancak bu kulübelerin tarzı bile her kabileye göre farklılık gösterir.

Japonya’da ev mekanı tasarımcılarının yaklaşımları, seçtikleri malzemeyle özetlenebilir. Japon-ev-dekorasyon-stili-2Geleneksel Japon aile evi, çoğunlukla birbirine iple bağlanmış kiaki ağacının sazlarından yapılan çatısı ve tatami hasırlı zeminiyle aile ruhunun etrafında yoğunlaşan yaşamın güçlü sembolünü simgeler.

 

 

Japon-Ev-Dekorasyon-stili-1Japon çağdaş ev ise, beton, paslanmaz çelik ve seramik kullanımları kimi zaman şiirsel, kimi zaman ürkütücü, hatta bir ambara benzeyen görünümüyle, yeni ev stilini, kalabalık endüstri kentlerine karşı siper olarak yansıtır.

 

 

Çiçek düzenlemesi, Asya-tipi-ev-dekorasyon-yatak-odasi-dekoreJapon iç mekanlarında çok önemlidir. Geleneksel Japon tarzında iç dekorasyon sanatı, mevsimlerin duyarlılığına, düzenlenen sosyal olayın doğasına, misafirlerin kişiliklerine ve ilgi alanlarına göre değişir.

 

 

Hindistan mobilya kullanmayan ülke olarak da bilinir. Hint-ev-dekorasyon-stili-1Yataklar gün ağardığında yuvarlanılarak kaldırılan ince matrislerden oluşur. Yaz gecelerinde, yatakların damlara ya da balkonlara taşınmasıyla yıldızlardan oluşan doğal bir örtü altında uyunur.

Yemek yemek için masa ya da sandalyeye gerek duyulmaz, çünkü yemek yerdeki taşların üzerine oturularak yenir. Eşyalar küçük kutularda, çekmecelerde veya kuş – çiçek resimleriyle süslenmiş ince valizlerde saklanır. Ender olarak taşınabilir mobilyalara rastlanır.

Her mimari tasarım bir anlam yüklüdür. İç mekan ile dış mekan arasındaki olağan ayrımı hissetmek mümkün değildir. Tek katlı bungalovlarda dövme demirden yapılmış dekoratif pencere çerçevelerine rastlanır, ancak bu pencerelerin çoğunda cam yoktur.Avlu evlerinin pencereleriyse genellikle bütün gün ve hatta geceleri açık durur.İnsanlar zamanlarının çoğunu bambu perdelerle süslenen verandalarda geçirirler.

Meksika Stili Ev dekorasyonMeksika, kuru ve tozlu toprağın başlıca inşaat malzemesi olduğu tüm yeryüzü parçalarında olduğu gibi, Meksika dekorasyonunun cüretkar ve neşeli ruhu da çoğunlukla kendini duvar boyalarında ifade eder. En alçakgönüllü kulübe bile, iç ve dış duvarlarına uygulanan cesur renklerdeki yaratıcılıkla büyük bir konağı gölgede bırakabilir. Şerbet sarısı ile birleşen elektrikli kobalt mavisi, parlak Meksika stilinin tipik örneklerindendir.Boyalar, taşlar ve fresk panellerin yarattığı bordürler de mimari detayları oluşturur. Tipik bir Meksika evi, seramik ya da çakıl taşı kaplı bir avluyu çevreler. İçinde birkaç sandalye, üzerine iki yastık atılmış bir hamak ve bu dekora hayat veren çiçekli saksılar var. Gölgeli odalarında fazla mobilya bulunmaz. Yine de mevcut olanlar şaşırtıcı bir şekilde dikkat çeker. Ağır oymalı ve bölmeli ahşap mobilyalarda İspanyol etkisi görülür. Biçimli dolaplar ve büyük boyutlardaki şifoniyerler ortama egemen olur. Meksika’da mimari ve dekorasyon, ışık-gölge oyunlarıyla hayat buluyor. Sıcak bir iklimin eseri olan devasa tropik bitkiler, verandalı evlerde sütunların gölgesine gizleniyor. Meksika’da yaklaşık 4000 yıl öncesine ait kültürlerin izlerini görebilirsiniz.

Fas-ev-dekorasyon-stili-1Tüm bu etnik güzellik ve stilleri kullanarak biz de evimizin perdelerini Hindistan’dan, mutfağımızı Meksika’dan, salonumuzu Afrika’dan, yatak odası ve banyomuzu Japonya’dan esinlenerek tasarlayabiliriz.

One comment

Leave a Reply